Kamera önüne geçmeye nasıl hazırlanılır? (Özellikle bundan hoşlanmıyorsanız)

İnsanlara müşteri referansı videolarında oynamalarını teklif ettiğimizde şu iki yanıttan birini alıyoruz:

“EVET! Artık IMDb sayfamı hazırlamaya başlayabilirim” ya da

“Hmm. Emin misiniz? Ben pek istemiyorum ama sizi de pek sevdim. O yüzden… sanırım yapacağım”

İnternet alışverişindeki artış ile birlikte müşteriler satın aldıkları ürününün - hizmetin kalitesi ve satıcının güvenirliliği konusunda ikna olma ihtiyacı hissetmeye başladılar ve müşteri referansları onlara bunun sağlanması için gereklidir. Bu yüzden bu işlemin gerçek müşterilerle yapılması gerekir çünkü insanlar yazılmış senaryoları ve müşteriyi canlandıran oyuncuları anında ayırt edebilir. Ayrıca sevdiğiniz bir firma için müşteri referansı videosunda oynamak onlara “harika iş çıkardığınız için teşekkür ederiz” demenin kolay bir yoludur.

 

Hangi durumda olursanız olun müşteri referansı videoları aslında baya eğlencelidir. Ancak gergin olanlar için burada müşteri referansı videoları için sahneye ilk çıkış taktikleri paylaşıyoruz.

 

Çekimden Önce

 

İlk Olarak: Baskı yok! Kendinize bunun son derece iyi bir ortaklık olduğunu hatırlatın. Siz aday gösterildiniz ve bunun birilerinin sizin harika bir hikâye anlatabileceğinize ya da kamera önünde harika işler çıkarabileceğinize inandığı için olduğunu düşünün. Bize güvenin, firmalar donup kalacaklarını ya da pek de enteresan hikâyeler anlatamayacaklarını düşündükleri insanlardan böyle bir şey rica etmez. Sizden bunun rica edilmesini bir pohpohlama olarak görebilirsiniz.

Bu aynı zamanda size inandığınız bir işletmeyi teşvik etmeniz için bir fırsattır. Başarılı bir şekilde icra edilen işler tanınmayı hak ederler.

 

“Bu videonun çekiminde hiçbir hayvana zarar verilmedi.”

Kulağa aptalca mı geliyor? Gelebilir çünkü ortada gergin olmayı gerektirecek gerçek bir sebep zaten yok. Kimsenin hayatı buna bağlı değil! Omuzlarınızdaki yükü biraz hafifletin ve harika bir iş çıkarmaya hazırlanın.

 

Ayrıca sizin için de bir fayda söz konusudur. Kamera önünde bulunarak becerilerinize yenisini katmış oluyorsunuz ve bunu LiknedIn profilinize ya da özgeçmişinize ekleyebilirsiniz. Ayrıca gönüllü olarak videosunda oynadığınız firmadan size destek olmasını ve sizi tavsiye etmesini de isteyebilirsiniz. Sonu gelmeyen bir fayda zinciri :)

 

Set için Beklentilerinizi Oluşturun

Kamera karşısında doğru cümleler kurup kuramayacağınızı düşünüp kova kova terliyor musunuz? Size yalan söyleyemeyiz, çekim ortamı alışkın olduğunuzdan biraz farklı bir ortam olacak çünkü yönetmen her çekimin doğru olduğundan emin olmak için sizi zaman zaman yönlendirmek isteyecek.

Çekimler çok yüksek ihtimalle ofisinizde ya da evinizde olacak. Eğer buralarda olmazsa çekimin yapılacağı yere erkenden gidin ki etrafınıza aşina olun. Yönetmeninizden çekimin yapılacağı yerin bir örnek fotoğrafını isteyebilirsiniz. 

Görünüş (Kıyafetler, Makyaj vb. Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey)

 

Kıyafet: Konu gardırobunuzu kullanmaya geldiğinde düz renklere sadık kalın çünkü desenli kıyafetler kameraları kandırabilir. Ancak düz siyah, düz beyaz ya da kırmızı gibi çok doymuş renklerden de kaçının. Düzenlemenin renk düzeltme aşamasına gelindiğinde bu renkler editörün işini çok zor hale getirebilir.

Ofisinizde birkaç şakacı bulunması durumunda düz yeşil giymekten de kaçınabilirsiniz, bizden söylemesi.

Saç ve Makyaj: Saç ve makyajınızı normal hayatta yaptığınız gibi yapın. Bunun için düzeltmeye ihtiyacınız olması durumunda makyaj malzemelerinizi yanınızda getirdiğinizden emin olun.

 

Son Dokunuşlar: Gözlüklere gelince, yönetmeninize önceden haber verin. Parlamayı azaltmak için ışıklandırmayı ona göre ayarlama ihtiyacı duyabilirler. Takılara gelince de ne kadar az o kadar iyi. Öncelikle izleyicinin dikkatini yüzünüzden alıp dağıtmak istemezsiniz ve dahası mikrofonlar takıların şakırdama sesini alabiliyorlar ki bu da ses editörü için bir kâbus demektir.

 

Çekim Esnasında

 

Enerji Seviyenize Dikkat Edin

Açıkçası kamera önünde olmak son derece yorucudur çünkü enerji seviyenizin normalden bir tık yukarda olması gerekir.

Profesyonellerin bile kendilerine enerjilerini yükseltmeleri konusunda hatırlatmalar yapmaları gerekir. Bu yüzden eğer kendinizi yorgun hissediyorsanız bir mola verin. Hoplayın, zıplayın, dans edin. Düşüncelerinizi dağıtabileceğiniz fiziksel bir şeyler yapın. Özellikle uzun süredir kamera karşısında oturuyor ya da dikiliyorsanız egzersiz yapmak konuşmayı canlandırmak için harika bir yöntem olabilir. 

 

Doğallık ve Geri Bildirim Sanatı

Müşteri referansı video çekimi ile açıklayıcı video ya da eğitim videosu arasındaki en büyük fark ortada bir senaryo olmayışıdır. Dolayısıyla yönetmen sizden doğaçlama yapmanızı isteyebilir.

Biliyoruz, biliyoruz! Tam sakinleşmiş ve özgüven hissetmeye başlamıştınız ki tekrar panik oldunuz.

Eğer serbest akan diyaloglar sizi endişelendiriyorsa yönetmeninizden örnek sorular ya da konuşmanın nereye gitmesini istediklerine dair genel bir taslak isteyin.

Bu aynı zamanda geri bildirimlere ve birden çok denemeye hazır olmanız gerektiği anlamına gelir çünkü birden fazla çekim denemesi olacaktır. Yönetmen sizin göze ve kulağa en iyi şekilde hitap ettiğinizden emin olmak ister o yüzden genellikle bir tane emniyet çekimi yaparlar.

Aynı soruyu size sırf farklı şekillerde yanıtlayışınızı duymak için iki kere de sorabilirler. 

Doğal konuşma modunda olun

Bu çekimlerde doğallığınızı kaybetmemeniz gerekir, bunun önemini anlata anlata bitiremeyiz. Yönetmenle bir otobüste ya da bir partide karşılaştığınızı ve konuşmaya başladığınızı hayal ederek normal bir ton yakalmaya çalışabilirsiniz. Müşteriler firma ya da ürün hakkında gerçek insanları görmek ve duymak istiyorlar ve video ne kadar doğal hissi verirse o kadar başarılıdır.

 

Çekim Sonrası

 

İşte Beklediğiniz An

Başardınız! İlk müşteri referansı videonuzun sonuna geldiniz.

 

*Alkış için bekleyin*

İşte budur. Artık tadını çıkarın ve bunu yetenek listenize ekleyin.

 

Uzun Lafın Kısası

Müşteri referansı videosunda oynamamız istendiğinde çoğumuz “hmmmm, olur?” yolunu tercih ederiz. Ancak doğru bir şekilde hazırlanarak hepimiz birer yıldız olabiliriz! Ya da daha gerçekçi olmak gerekirse kamera önünde daha rahat hareket edebiliriz.

IMDb linkinizi bize mail atmayı unutmayın :)

İyi bir tanıtım filminin

karakteristik özellikleri

2 dakika ya da daha kısa

Açık ve özlü

Doğal bir konuşma tonu

Özelliklere değil yararlara odaklanma

Harekete geçirici mesaj

Başlamaya hazır mısınız?

Arayın görüşelim 0212 266 39 31