Markanıza Kurumsal Animasyonla Sempati Kazandırın

“Bu bir sosyal medya uygulaması olduğu için canlı çekim bir videoya ihtiyacımız var.”

“Videomuzda gerçek bir insana ihtiyacımız var çünkü bu çok insani bir ürün.”

“Biz duygusal bir video yapmak istiyoruz o yüzden animasyondan kaçınalım.”

 

Yukarıda alıntılanan sözler bir tanıtım filmi, ürün veya hizmet videosu  için animasyondan kaçınmak isteyen müşterilerimizden duyduğumuz örnekler. Bu düşüncelerin doğruluğu yanlışlığı bir yana, animasyonun kurumsal videolarda doğru şekilde kullanıldığında tam olarak ulaşabileceği noktalarla ilgili birçok kavram hatası vardır.

Thinkvideo olarak biz farklı türde videolar üretiriz (2 boyutlu animasyon, canlı çekim, stop motion3D animasyon, vb.) ve birini öne çıkarıp diğerlerini arkaplana atmayız çünkü doğru olanı kararlaştırmada rol oynayan çok fazla faktör vardır (hedef kitle, amaçlar, markalaşma, kullanım vb). Ancak animasyonu peşin hükümlü ve genellikle yanlış yönlendirilmiş hislerle kapı dışarı eden müşterilerle karşılaştıkça, animasyon videoların nasıl birçok insanın umduğundan daha faydalı olabileceğine dikkat çekme gereği duyuyoruz.

O zaman hadi animasyon hakkındaki beş yaygın kavram hatasına göz atalım. 

KAVRAM HATASI 1: Animasyon bizim yetişkin kitlemize hitap edemez

 

Hedef kitlenizin yaşça büyük olması animasyonun işinizi göremeyeceği anlamına gelmez. Eğer ses tasarımı biraz daha ağır ve gerçekçi olursa ve görsel olarak da oturmuş ve olgun bir tarza sahipse, ciddi insanları ciddi konularda ekranda tutabilirsiniz.

 

KAVRAM HATASI 2: Animasyon duygusal bir bağ oluşturamaz

 

Videolardaki güçlü duygusal bağlantılar genellikle izleyicinin, gerçek hissi verdiği için bağlanabildiği, incelikle ortaya konmuş yüz ifadeleri ve vücut dili kullanımının ürünüdür. Ancak çizim karakterler de birkaç anahtar karenin manipülasyonuyla aynı incelikteki seviyelerde mutsuzluk, coşku ve sevinç gibi hisler uyandırabilir. Bir makinede (bilgisayar) üretilmiş olması animasyonun yürekten olamayacağı anlamına gelmez. Ayrıca Ters Yüz’ü izlemiş herhangi birisi animasyonun birçok duyguyu uyandırabileceğini bilir.

 

KAVRAM HATASI 3: Bir video eğer animasyon ise gerçekten komik olamaz

 

Müşteriler genellikle animasyonun “sevimli” ya da “eğlenceli” olduğunu kabul ederler ancak animasyonun gerçek anlamda komik olabileceğine inanmakta biraz güçlük çekerler. Ancak mizah senaryodan, konseptten ve en çok da hikâye gidişatından gelir, videonun tarzı kahkahaların ortaya çıkışında o kadar da önemli değildir. Bunun dışında, komik olmaya çalışan ama bunu becerememiş bir animasyon videosu aynı kaderi paylaşan bir canlı çekim videosundan çok daha az korkunçtur.

https://player.vimeo.com/video/147739317

 

KAVRAM HATASI 4: Tanıtacağımız ürün çok harika, animasyon yetersiz kalır

 

Yemek teslimatı yapan ya da teknolojik cihazlar üreten bir firma olsanız, ürettiğiniz o güzelim ürünlerinizin görsellerini kullanmamak sizin için kulağa pek de ilgi çekici gelmeyebilir. O yemeği oluşturmak, o kullanıcı ara yüzünü tasarlamak ya da o ürünü göz kamaştırıcı bir hale getirmek için çok titiz bir çalışma ortaya koymuş durumdasınız ve bu yüzden onun gerçek hayatta olduğu gibi gösterilmesi gerektiği kanaatindesiniz! Eğer bu konuda bu kadar hassas bir çalışma ortaya koymuş iseniz, bu durum ilgi çekici bir animasyon video izledikten sonra internet sitenizden alışveriş yapan ziyaretçiler için daha heyecanlı bir hâl bile alabilir. Müşterileri huninin içinden aşağı doğru ilerletmeye odaklanın ve güzel bir animasyondan sonra ürünlerinizin güzelliğiyle onlara “vay canına” dedirtin.

KAVRAM HATASI 5: Animasyon ile ön plana çıkamam

Animasyonlu iş videolarının genellikle sıradan olduğu inkâr edilemez ancak tasarımcı havuzu oldukça geniştir ve yeni illüstrasyon tarzları sürekli olarak geliştirilmektedir. Karakter tasarımı, renk paleti, yapılan ustaca geçişler ya da “ışığın” yaratıcı bir şekilde kullanımı özgün bir video ortaya çıkaracaktır.

https://vimeo.com/150701872

 

Özet

Bu yazıda her durumda bir animasyon videoya ihtiyacınız olduğunu anlatmaya çalışmıyoruz. Biz canlı çekim projelerde de çalışmaya bayılıyoruz ve stop motion da bizce harika bir tarzdır. Müşterimize en uygun teknik hangisi ise biz onu öneririz ve bütün tarzları da çalışmayı severiz. Bu yazının amacı işiniz için bir videoya ihtiyacınız olduğunda mümkün olan en etkili tarzı seçme konusunda açık fikirli olmanız gerektiğini anlatmaktır.

 

Yanlış önyargılardan kurtulursanız, ulaşmaya çalıştığınız hedef için en uygun tarzı seçme ihtimaliniz artar.

3D ANİMASYON TÜRLERİ

Mimari Animasyon

3D Ürün Animasyonu

3D Firma Tanıtım Animasyonu

3D Reklam Filmleri

İyi bir tanıtım filminin

karakteristik özellikleri

2 dakika ya da daha kısa

Açık ve özlü

Doğal bir konuşma tonu

Özelliklere değil yararlara odaklanma

Harekete geçirici mesaj

Başlamaya hazır mısınız?

Arayın görüşelim 0212 266 39 31